Pirmadienis, 2018 m. spalio 22d., 23:53
Kontaktinis telefonas: 8 5 2371 836
Neįgaliesiems
Titulinis Svetainės medis El. paštas
  • Teksto dydis:
  • A
  • A
  • A
Nemenčinės miškai – laukia Jūsų!

Nemenčinės miškai – laukia Jūsų!

Nemenčinės miškai vieni vaizdingiausių Lietuvoje: didžiąją jų dalį puošia lieknakamienės pušys, tarp kurių raibuliuoja net 69 ežerai, prateka 15 upių ir upelių. Dar yra, tiesa, gerokai mažiau eglynų, beržynų, juodalksnynų, uosynų, drebulynų, baltalksnynų, ąžuolynų, visa tai papuošia „Verkianti uola“ ir senieji ąžuolai netoli Nemenčinės. Tad nenuostabu, kad, archeologų teigimu, šioje teritorijoje dar prieš Kristų gyveno žmonės, o XIV a. Nemenčinės pilis buvo viena stipriausių Rytų Lietuvoje. Dabar tuos laikus primena Baliulių, Prienų, Abejučių, Nemenčinės, Sužionių, Bernotų piliakalniai, 16 pilkapių ir pilkapynų. Ir vėliau, kaip minima istorijoje, Nemenčinės ir Bezdonių miškai neprarado savo reikšmės: čia buvo Lietuvos kunigaikščių medžioklės vieta....

Įdomūs urėdijos miškai ne tik istoriniu, bet ir gamtiniu, ir geografiniu požiūriu. Be didžiulės augmenijos įvairovės, čia veisiasi ir retos gyvūnų rūšyss. Vykdant miško stebėjimus, Purviniškių girininkijoje aptikta baltųjų kiškių, Magūnų girininkijoje buvo pastebėti kukutis ir žalioji meleta. Ornitologinių požiūriu labai įdomi Arvydų girininkija, kurios miškuose gyvena ir erelis rėksnys, ir jūrinis erelis, ir gražioji pelėdžiukė – lututė, o šioje girininkijoje esančiame Taurijos ornitologiniame draustinyje įsikūrę kurtiniai. Didžiulė retų gyvūnų įvairovė Žeimenos girininkijos miškuose. Šios girininkijos darbuotojams pavyko aptikti savo miškuose ne tik lūšį, bet ir tris vilkus, matė ir tripirštį genį, kukutį, tetervinus, erelį žuvininką, jūrinį erelį, jau nekalbant apie dažniau sutinkamus gyvūnus.

Siekiant išsaugoti gamtinę ir geografinę miškų įvairovę, dalis Nemenčinės urėdijos miškų įjungti į Asvejos ir Labanoro regioninių parkų ribas. Be jų, urėdijos ribose yra net 17 įvairiausių draustinių. Didžiausias plotu yra Skersabalių valstybinis geomorfologinis draustinis, su raiškiu žemyninių kopų ruožu Neries – Žeimenos lygumoje. Nemažas Buivydžių valstybinis hidrografinis draustinis su unikaliu ežerėlių kompleksu Neries upės kilpoje. Urėdijos miškuose taip pat yra Europos centro, dabar Girijos, valstybinis kraštovaizdžio draustinis, Žeimenos valstybinis kraštovaizdžio draustinis su vaizdingu Žeimenos slėnio kraštovaizdžiu ir užliejamosiomis pievomis. Maldžiūnų valstybiniame kraštovaizdžio draustinyje galima išvysti būdingą žemyninio apledėjimo moreninį riedulingą masyvą ir Žeimenos lygumos dubaklonius su ežerėlių ir pelkių virtinėmis. Algirdėnų valstybinis telmologinis draustinis įkurtas apsaugant Algirdėnų pelkę, o Baltasamanės valstybinis telmologinis draustinis - Baltasamanės pelkinį kompleksą. Be šių dar yra Eituniškių valstybinis telmologinis draustinis su Eituniškės pelke, Perūno valstybinis telmologinis draustinis, su Perūno aukštapelke ir žemapelkėmis aplink Acinto ežerą, Pravalo valstybinis botaninis draustinis, kuriame saugomos ežero pakrančių ir pelkėtų vietų augalų bendrijos, Taurijos valstybinis ornitologinis draustinis, garsus kurtinių tuokvietėmis. Urėdijos ribose yra ir didžioji valstybinio Verdeikių geomorfologinio draustinio dalis, Žeimenos valstybinis ichtiologinis draustinis. Pastarasis, be 65 km Žeimenos atkarpos, apima dalį Lakajos, Peršokšnos, Meros ir Sarios upių. Be paminėtų, urėdijos teritorijoje dar yra dalis Dvarčionių valstybinio geomorfologinio draustinio ir trys savivaldybių įsteigti draustiniai. Tai - Tapelių kraštovaizdžio draustinis, apimantis Neries senslėnio lygumos Antavilių pelkėtus apyežerius ir Antavilės upelio aukštupį, Aukštagirio draustinis su įdomia geomorfologine struktūra ir Veržuvos hidrografinis draustinis.

Yra įdomių istorinių faktų ir apie urėdijos miškus administravimo požiūriu. Nemenčinės miškų urėdija, įkurta 1918 m. gruodžio 15 d. – viena seniausių Lietuvoje. Bendras Nemenčinės urėdijos saugomų miškų plotas, įskaitant šioje teritorijoje esančius privačius miškus ir kitus plotus, apie 61,8 tūkst. ha, iš jų valstybinių miškų žemės – 31405 ha. Nepaisanto to, kad urėdijos miškai plyti net keturių savivaldybių - Vilniaus m., Vilniaus r., Švenčionių r. ir Molėtų r. teritorijose, miškų valdymas Nemenčinės miškų urėdijoje išspręstas racionaliai. Miškus administruoja devynios girininkijos: Arvydų, Liepynės, Magūnų, Meros, Nemenčinės, Pabradės, Purviniškių, Sužionių ir Žeimenos. Juose ūkininkaujama ir tvakomasi neatsiliekant nuo kitų Europos šalių miškų tvarkymo tradicijų ir pasiekimų. Miško darbuose naudojama pati naujausia ir moderniausia technologija ir technika ir gerai organizuota priešgaisrinė apsauga. Tai patvirtina miškų sertifikavimo sistemos - Forest Stewardship Council išduotas sertifikatas.

Tad apsilankykite Nemenčinės miškuose - tikrai nesigailėsite, tačiau kartu norėtume, kad po kiekvieno Jūsų apsilankymo miškas liktų tvarkingas, kad neliktų šiukšlių, ištrypų ar išlaužytų jaunuolynų. Laukiame Jūsų ir tradicinėse talkose: ne už kalnų miško švarinimo talka „Darom 2012“, užrašo „Žalgiris 600“ sutvarkymo ir kitos talkos. Taigi, laukiame Jūsų ne tik kaip turistų ar poilsiautojų, bet ir kaip gamtos mylėtojų, kaip miško draugų.

Komentarai:
Vardas
El. paštas
Saugos kodas

Naujienų prenumerata

El. paštas:

Valid XHTML 1.0 Transitional

 

Kontaktai

VĮ Valstybinių miškų urėdijos Nemenčinės regioninis padalinys
Vilniaus g. 60, LT- 15173, Nemenčinė
Tel., faks. 8 5 2371 836, 8 5 2381614
El.paštas info@nmu.lt

Darbo laikas

I-IV:                   8.00 - 17.00
V:                      8.00 - 16.45
Pietus:          12.00 - 12.45

Visos teisės saugomos. © 2018 VĮ Valstybinių miškų urėdijos Nemenčinės padalinysIT Sprendimai: UAB Intermedija ®