Sekmadienis, 2018 m. rugsėjo 23d., 23:10
Kontaktinis telefonas: 8 5 2371 836
Neįgaliesiems
Titulinis Svetainės medis El. paštas
  • Teksto dydis:
  • A
  • A
  • A
GELBĖKIME KAŠTONUS!

 

Kas Lietuvoje nežino kaštonų? Tiesa, kaštonas - ne mūsų kraštų medis – jis kilęs iš Balkanų, bet dabar taip paplitęs mūsuose, kad negali ir įsivazduoti savo gyvenamos aplinkos be kaštonų. Tai be galo dekoratyvūs, net iki 36 m akščio išaugantys, medžiai. Ir vainikai jų puošnūs, ir žiedai tarsi degančios žvakės papuošia mūsų gražiausiąjį mėnesį - gegužį...  

Bet ne tik dėl grožio kaštonai mėgiami. Kaštonų žiedų medus tinka organizmui stiprinti, kosuliui malšinti. Vertingi yra spiritiniai kaštonų antpilai kurie naudojami skaudamiems sąnariams įtrinti, nuo kojų venų išsiplėtimo, hemorojaus, vidurių užkietėjimo. Kaštonas gydo nemigą, blogą nuotaiką, ramina, padeda nugalėti baimę, todėl dažnam mūsų vertėtų nuolat nešiotis kišenėje kelis kaštono vaisius. Naudojami kaštonai ir kosmetikos pramonėje, ir dar daug kur...

Deja, daugelį mūsų gerokai liūdina tai, kad jau kelinti metai kai Lietuvoje kaštonų lapais labai kenčia nuo neseniai iš pietų kraštų atėjusio ir mūsų kraštuose išplitusio kenkėjo - keršosios kaštoninės kandelės. Tačiau mes galime ir privalome padėti šiems kilniems medžiams. Vienas iš paprasčiausių būdų – nuolat šalinti nukritusius kaštonų lapus, kol šis, nukritusiuose lapuose besivystantis, kenkėjas nuo lapų dar nespėja perėiti vėl ant medžių. Surinktus lapus reikia sukompostuoti ir pridengti kitomis kompostui naudojamomis medžiagomis, tačiau nerekomenduojama lapų deginti idant dūmai neterštų aplinkos.

Nemenčinės miškų urėdija kviečia š. m. spalio 2 d. visus gamtos mylėtojus ir aplinkos puoselėtojus prisidėti prie prisidėti prie Generalinės miškų urėdijos kartu su viešosios įstaigos „Mes darom“ atstovais rengiamos akcijos „Gelbėkime kaštonus“. Tiesa, gal nedaug kur Lietuvoje yra didesnių kaštonų medynų, todėl sudėtinga rengti masines akcijas, bet šioje akcijoje galime dalyvauti ir kiekvienas savarankiškai. Pirmiausia, sugrėbkime lapus po šalimais augančiais kaštonais, po to apsidairykime ar nėra kur nors netoliese daugiau šių medžių, nes atskirose teritorijose lapų rinkimas žymesnės naudos neduos ten augančių kaštonų apsaugai, nes kandelės pavasarį atskris iš kitų apylinkių.

Dar kartą primename, kad kaštonų lapų rinkimas ir komposatvimas tik tuomet bus veiksmingas kaštoninės kandelės pakenkimų sumažinimui, jei krentantys lapai bus renkami visuotinai ir pastoviai, ir teisingai kompostuojami. Lapus reikia pradėti rinkti vasarą, vos tik pradėjus lapams kristi ir rinkti iki visiško jų nukritimo rudenį. Todėl prašome neapsiriboti vinkartiniu grėblio pamojavimu – akcija turi tęstis tol, kol ant žemės rasis vis nauji nukritę lapai. Tik nuoseklus darbas ir kantrybė gali padėti mums išsaugoti šį nuostabų medį. Norintieji gauti patarimų kaip teisingiau vykdyti šią akciją, galite visada kreiptis į artimiausią miškų urėdiją ar girininkiją.

 

Šarūnas Laužadis,

VĮ Nemenčinės miškų urėdija specialistas

Tel. 8 5 2381550, el. paštas s.lauzadis@nmu.lt

 

Komentarai:
Vardas
El. paštas
Saugos kodas

Naujienų prenumerata

El. paštas:

Valid XHTML 1.0 Transitional

 

Kontaktai

VĮ Valstybinių miškų urėdijos Nemenčinės regioninis padalinys
Vilniaus g. 60, LT- 15173, Nemenčinė
Tel., faks. 8 5 2371 836, 8 5 2381614
El.paštas info@nmu.lt

Darbo laikas

I-IV:                   8.00 - 17.00
V:                      8.00 - 16.45
Pietus:          12.00 - 12.45

Visos teisės saugomos. © 2018 VĮ Valstybinių miškų urėdijos Nemenčinės padalinysIT Sprendimai: UAB Intermedija ®