Sekmadienis, 2018 m. rugsėjo 23d., 23:10
Kontaktinis telefonas: 8 5 2371 836
Neįgaliesiems
Titulinis Svetainės medis El. paštas
  • Teksto dydis:
  • A
  • A
  • A
Geriausia urėdijoje 2014-aisiais pripažinta Magūnų girininkija

Jau tradicija tapo Nemenčinės miškų urėdijoje rengti geriausios metų girininkijos konkursą. Pirmojo konkurso nugalėtoja buvo Nemenčinės girininkija, o praėjusiais, 2014-aisiais, metais geriausia buvo pripažinta pačioje rytinėje urėdijos administruojamos teritorijos dalyje, ten, kur plyti Žaliašilio, Baluošo, Baltasamanės, Malių miškų masyvai, įsikūrusi Magūnų girininkija. Girininkijos istorija apima nemažą laiko tarpsnį. Tarpukaryje ši girininkija vadinta Pabradės, karo metais – Gulbinų, o pirmaisiais pokario metais Žaliašilio vardu. Su šia girininkija susiję nemažai žinomų miškininkų, tarp jų ir Juliaus Danusevičiaus, Leono Mankevičiaus vardais.

Šiandien Magūnų girininkijai vadovauja girininkas Stefan Semaško, kuris žino aplinkinius miškus kaip savo rankų pirštus: juk jis čia ir gimęs, ir augęs... Savo gyvenimą su mišku S. Semaško susiejo jau 1982 m., kuomet jis, ką tik baigęs mokyklą, įsidarbino šioje girininkijoje, kuriai tuomet vadovavo Leonas Monkevičius, ženklintoju. Vėliau dveji metai karinės tarnybos, penkeri metai studijų Minsko Kirovo vardo Baltarusijos technologijos institute.

Nuo vaikystės savas medžių ošimas ir lapų šnaresys sugrąžino Stefaną į gimtuosius miškus –1991 m. baigęs institutą, S. Semaško vėl įsidarbino Nemenčinės miškų urėdijoje. Pradžioje jis dirbo Magūnų girininkijoje žvalgu, eiguliu, 1993 m. buvo perkeltas į Žeimenos girininkiją girininko pavaduotoju, 1997 m. pradėjo dirbti Pažeimenės girininku, o nuo 2001 m. buvo paskirtas Magūnų girininkijos girininku, kuriai vadovauja jau 14 metų.

Šiandien Magūnų girininkijai priklauso 8040 ha miškų plotų. Didžiąją jų dalį – 74 proc., sudaro valstybinės reikšmės miškai. Pagal medynų sudėtį, Magūnų giriose vyrauja spygliuočiai, o daugiausia paplitę pušynai, kurie užima net 66 proc. visų girininkijos miškų. Likusią jų dalį užima minkštieji lapuočiai - daugiausia beržynai, sudarantys 14 proc. visų miškų, juodalksnynai. Vertinant pagal medynų amžių, jaunuolynai sudaro 16 proc., pusamžiai medynai - 49 proc., pribręstantys medynai - 21 proc. ir brandūs miškai - 14 proc. visų šios girininkijos tvarkomų miškų ploto. Daugiausia, net 4900 ha visų miškų ploto, šioje girininkijoje užima IV grupės arba ūkiniai miškai, todėl medienos ruoša Magūnų girininkijoje vyksta sėkmingai: vien per 2014 m. iš pagrindinių kirtimų paruošta 9,35 tūkst. m3, o iš ugdomųjų ir retinamųjų  – beveik pusantro tūkstančio kubinių metrų medienos.

Nemenčinės miškų urėdijos miškai, nepaisant miesto artumo, išsaugojo senoviniams miškams būdingą archajiškumą, o ypač jie įdomūs biologiniu požiūriu. Be didžiulės augmenijos įvairovės, čia gyvena ir nemažai retų gyvūnų rūšių. Urėdijos miškuose gali sutikti ir lūšį, ir vilką, aptikti baltąjį kiškį... O paukščių! Čia gyvena ir tripirštis genys, erelis žuvininkas, jūrinis erelis, ir kukučiai, ir tetervinai, pastebėti kukutis ir žalioji meleta, gražioji pelėdžiukė – lututė, ir kurtiniai... Daugelį šių gyvūnų galima pamatyti ir Magūnų girininkijos miškuose todėl joje yra išskirtos šešios kertinės buveinės, užimančios bendrą 10,94 ha plotą.

Siekiant išsaugoti turtingą gamtinę ir geografinę įvairovę, Nemenčinės urėdijos ribose įsteigta net 17 įvairiausių draustinių. Pažymėtina, kad net penki iš jų – driekiasi Magūnų girininkijos miškais. Algirdėnų valstybinis telmologinis draustinis, užimantis per 90 ha, įkurtas siekiant išsaugoti Algirdėnų pelkę, o 595 ha plote besidriekiantis Baltasamanės valstybinis telmologinis draustinis skirtas Baltasamanės pelkinio komplekso išsaugojimui. Be jų čia dar yra beveik 156 ha dydžio Eituniškių valstybinis telmologinis draustinis, kuriame saugoma būdinga zandrinėms lygumoms Eituniškės pelkė, 657 ha dydžio Buivydžių valstybinis hidrografinis draustinis su unikaliu ežerėlių kompleksu Neries upės kilpoje, bei dalis ypatingo savo specifika Žeimenos valstybinio ichtiologinio draustinio.

Magūnų girininkijos miškai pasižymi ne tik gražiais vaizdais ir biologine įvairove, bet ir juose esančiais istorijos bei gamtos paminklais. Vieni žinomiausių – Cegelnės, Nasilėnų ir Prienų piliakalniai, Balingrado, Dalkos, Družilių Pailgio, Šeškinės ir Širšuliškių pilkapiai. Poilsiautojams ir turistams prie Družilių kelio esančioje miško aikštelėje įrengta atokvėpio, o aplink Karaitės ežerą – poilsio aikštelės.

Girininkas puikiai supranta koks valstybės turtas, ir koks gamtos turtų lobynas jam patikėtas, o rūpesčių – per akis... Tačiau šeimininkauti Stefanui šiuose miškuose padeda Vaclovas Gruzdys, praėjęs čia turiningą miškininko kelią nuo šakų genėtojo iki girininko pavaduotojo, eiguliai Zdislav Stasevič ir Anatolij Runovič. Ši darni vyrų trijulė taip pat nesvetima Magūnų krašto giriose: Vaclovas čia dirba nuo 1995 m., Anatolijus nuo 2004 m., o Zdislavas – net nuo 1980 metų.

...Dar daug galima kalbėti apie Magūnų girininkijos miškus, tačiau miškininkai į kalbas nelabai linkę. Jų galvose sukasi mintys apie dabar vykdomus kirtimus. Rūpesčių sukelia ir monitoringo metu, nuolat užfiksuojami įvairūs miško ir miško medžių pažeidimai. Pirmiausia, tai žvėrių padaryti pažeidimai - nulaupyta žievė, nukandžioti ūgliai, šernų išrausti plotai, miško žemės užmirkimas, dėl bebrų veiklos. Kenčia miškas ir nuo smulkių kenkėjų - straubliukų ir grambuolių, vargina ir specifinės miško ligos - pušų spygliakritė, netikrasis eglinis skydamaris, o beržus puola lapų rūdys, jau nekalbant apie savaiminį uosių džiuvimą, vėjavartas, gaisrus ir kt.

O ir apie vasaros sezoną jau reikia galvoti - juk Nemenčinės urėdijos miškuose, vyrauja pušynai, o tai reiškia – šie miškai yra vieni gaisringiausių Lietuvoje. Be to, reikia pasiruošti priimti ir atplūsiantį lankytojų srautą. Todėl reikia skirti dėmesio ir poilsiaviečių priežiūrai bei pasirūpinti, kad poilsiautojų apsilankymas miške būtų tvarkingas ir miškui saugus. Tačiau, nepaisant visų rūpesčių, miškai čia tvarkomi pavyzdingai ir, kaip ir visos urėdijos miškai, atitinka miškų sertifikavimo sistemos - Forest Stewardship Council reikalavimus. 

 

Komentarai:
Vardas
El. paštas
Saugos kodas

Naujienų prenumerata

El. paštas:

Valid XHTML 1.0 Transitional

 

Kontaktai

VĮ Valstybinių miškų urėdijos Nemenčinės regioninis padalinys
Vilniaus g. 60, LT- 15173, Nemenčinė
Tel., faks. 8 5 2371 836, 8 5 2381614
El.paštas info@nmu.lt

Darbo laikas

I-IV:                   8.00 - 17.00
V:                      8.00 - 16.45
Pietus:          12.00 - 12.45

Visos teisės saugomos. © 2018 VĮ Valstybinių miškų urėdijos Nemenčinės padalinysIT Sprendimai: UAB Intermedija ®