Sekmadienis, 2018 m. rugsėjo 23d., 23:08
Kontaktinis telefonas: 8 5 2371 836
Neįgaliesiems
Titulinis Svetainės medis El. paštas
  • Teksto dydis:
  • A
  • A
  • A
NET IR MAŽIAUSIA KIBIRKŠTĖLĖ MIŠKUI GALI BŪTI LEMTINGA...

NET IR MAŽIAUSIA KIBIRKŠTĖLĖ MIŠKUI GALI BŪTI LEMTINGA...

Nemenčinės urėdijos miškai savo nepakartojamu grožiu nuo seno traukia ir poilsiautojus, gamtos mėgėjus, o gilioje senovėje Nemenčinės ir Bezdonių miškai buvo net Lietuvos kunigaikščių medžioklės vieta... Ir tai nestebina – tarp lieknų pušų kamienų raibulioja 69 ežerai, prateka 15 upių ir upelių. Siekiant išsaugoti gamtinę ir geografinę įvairovę, dalis Nemenčinės urėdijos miškų įjungti į  Asvejos ir Labanoro regioninių parkų ribas, įsteigti Algirdėnų, Aukštagirio, Baltasamanės, Buivydžių, Dvarčionių, Eituniškių, Girijos, Maldžiūnų, Perūno, Pravalo, Skersabalių, Tapelių, Taurijos, Veržuvos, Verdeikių ir Žeimenos draustiniai. Nemažai čia lankytinų istorinių ir geografinių vietų - „Verkianti uola“, seni ąžuolai, Baliulių, Prienų, Abejučių, Nemenčinės, Sužionių, Bernotų piliakalniai...

Suprantama, visa tai pritraukia į miškus gausybę lankytojų, tačiau karštomis vasaromis – sunku pasakyti: džiaugti tuo ar ne. Mat, šiame krašte vyrauja pušynai, kurių mediena paklausi ir greičiau realizuojama, tačiau kartu pušynai ir greičiau užsiliepsnojantys miškai. Apžvelgę vien 2014 m. duomenis matome, kad daugiausia, po 7 ir daugiau, miško gaisrų kilo Vilniaus, Nemenčinės, Šalčininkų, Valkininkų, Druskininkų urėdijų miškuose, kuriuose vyrauja pušynai. Taigi pušynai, kokie gražūs jie bebūtų, sausuoju metų laikotarpiu sukelia daugiau rūpesčių nei kiti medynai.

Dėl to sausuoju metų laikotarpiu miškai Lietuvoje, ypač pušynai, nuo seno nuolat stebimi, vykdomos įvairios prevencijos priemonės. Tiesa, kartais pasitaiko jų pernelyg drastiškų. Pavyzdžiui, 1423 m. Jogailos išleistame Statute už miško padegimą buvo numatyta net mirties bausmė! Pernelyg drastiškas buvo miškininkų paskelbtas draudimas gyventojams lankytis miške sausringą 1992 m. vasarą. Tuomet sukruto verslininkai, besivertę uogų ir grybų supirkimu, kurie vis tik įtikino miškininkus, kad žmonės renkantys miško gėrybes ir gyvenantys iš pajamų gautų už jas, tikrai miško nepadegs... Kur kas efektyvesnė priemonė buvo aplinkosaugininkų inicijuotas Žemės ūkio ministerijos sprendimas nemokėti tiesioginių išmokų už išdegusius pievų plotus – iš karto sumažėjo išdegusių pievų plotai, o kartu ir miško gaisrų pavasarį.

Tačiau negalima pamiršti, kad miško gaisrai kyla ne tik pavasarį, o degančios pievos – tai ne vienintelis pavojus miškams, todėl nuolat budinčios miškų urėdijų priešgaisrinės komandos kiekvienu momentu pasiruošusios gesinti vos pradėjusį rusenti mišką ir pagal gautus pranešimus apie pastebėtą, kad ir menką, dūmelį, skuba galimo gaisro link. Miškų urėdijų ir Kuršių nerijos nacionalinio parko direkcijos pateiktais preliminariais duomenimis, nuo metų pradžios iki š. m. liepos 28 d. užregistruota 113 miško gaisrų, išdegę miško plotai jau siekia 155,58 ha, o iš viso ugniagesiai buvo išvykę į gaisravietes daugiau nei 811 kartų. Palyginimui, 2013 m. per tą patį laikotarpį šalyje buvo užregistruoti 87 miško gaisrai, miškai išdegė 21,88 ha plote.

Kaip matome, šie metai miško gaisrų atžvilgiu miškininkams itin nepalankūs. Žiema buvo besniegė, žemė neįmirkusi todėl, vos tik pradžiuvus, ėmė liepsnoti apleisti pernykštės žolės plotai - Nemenčinės miškų urėdijai priklausančios Sužionių girininkijos plotuose pirmasis miško gaisras kilo jau kovo 14 dieną. Laimei, tąsyk buvo sureaguota operatyviai ir teišdegė 0,11 ha miško. Ir apskritai, racionalaus miškų valdymo ir sėkmingų prevencijos priemonių dėka, Nemenčinės miškininkai šį klausimą, vieną sudėtingiausių miškininkams, sprendžia sėkmingai. Nors urėdijos administruojamuose plotuose nuo metų pradžios kilo 14 gaisrų, tačiau visuose juose teišdegė 2,08 ha miškų.

Be abejo, nemažą reikšmę miško gaisrų prevencijai turi daugelio šio krašto urėdijų miškuose įdiegtos automatinės miško stebėjimo sistemos, kurią turi ir Nemenčinės miškų urėdija, o gaisrų gesinimo jau neįsivaizduojame be galingos šiuolaikinės gaisro gesinimo technikos. Tiesa, prevencijos priemonės kainuoja daug, tačiau jos neišvengiamos saugant didžiausią visuomenės turtą – miškus. O priežasčių kilti miškų gaisrams gali būti kuo įvairiausių - ir iškylautojų laužai, ir pro automobilių langus išmetamos nuorūkos ar žiežirbos iš šilumvežių. Gaisrą gali sukelti net miške numesta stiklinio butelio šukė...  

Tačiau reikia suprasti, kad miškų išsaugojimas negali gulti vien ant miškininkų pečių. Nemaža dalimi šalies žaliojo rūbo išsaugojimas priklauso ir visų mūsų, todėl miškininkai prašo gyventojų mylėti ir tausoti gamtą, poilsiui pasirinkti tik specialiai tam įrengtas aikšteles ar stovyklavietes, jei sausuoju laikotarpiu susilaikyti nuo laužų kūrenimo ar  juos kūrenti tik tam skirtose vietose, jei jau yra neišvengiama būtinybė. Taip pat rekomenduojame grybautojams ir uogautojams, karštomis vasaros dienomis, kuo mažiau lankytis miške, rūkalius prašome susilaikyti nuo rūkymo miške, o negalinčius atsispirti šiam įpročiui, prašome atidžiai užgesinti nuorūką ir, geriausiai, nenumesti jos miške – net ir mažiausia kibirkštėlė gali būti miškui lemtinga...

Taip pat primename, kad už priešgaisrinės miškų apsaugos reikalavimų nesilaikymą ir šiandien numatytos nemažos baudos. Tiesa, mirties bausme už miškų padegimą jau nebaudžiama, tačiau Lietuvos Respublikos administracinių teisės pažeidimų kodekso 77 straipsnyje nurodyta, kad priešgaisrinės miškų apsaugos reikalavimų pažeidimas užtraukia įspėjimą arba baudą piliečiams nuo 100 iki 200 litų, o pareigūnams – nuo 300 iki 600 litų. Dar griežtesnės baudos numatytos už miško naikinimą arba žalojimą jį padegant arba nerūpestingai elgiantis su ugnimi. Priešgaisrinės miškų apsaugos reikalavimų pažeidimas, sukėlęs miško gaisrą arba jo išplitimą užtraukia baudą piliečiams nuo 2000 iki 4000 litų, o pareigūnams – nuo 4000 iki 8000 litų.

VĮ Nemenčinės miškų urėdija inf.

Komentarai:
Vardas
El. paštas
Saugos kodas

Naujienų prenumerata

El. paštas:

Valid XHTML 1.0 Transitional

 

Kontaktai

VĮ Valstybinių miškų urėdijos Nemenčinės regioninis padalinys
Vilniaus g. 60, LT- 15173, Nemenčinė
Tel., faks. 8 5 2371 836, 8 5 2381614
El.paštas info@nmu.lt

Darbo laikas

I-IV:                   8.00 - 17.00
V:                      8.00 - 16.45
Pietus:          12.00 - 12.45

Visos teisės saugomos. © 2018 VĮ Valstybinių miškų urėdijos Nemenčinės padalinysIT Sprendimai: UAB Intermedija ®