Trečiadienis, 2018 m. birželio 20d., 02:01
Kontaktinis telefonas: 8 5 2371 836
Neįgaliesiems
Titulinis Svetainės medis El. paštas
 • Teksto dydis:
 • A
 • A
 • A
Praėjęs visus gyvenimo išbandymus – miškininkas Vaclovas Stupelis

Šarūnas Laužadis

VĮ Nemenčinės miškų urėdija

Ryšių su visuomene specialistas
 

Neseniai Nemenčinės urėdijos miškininkai atšventė garbingą neeilinio žmogaus buvusio ilgamečio savo darbuotojo – Vaclovo Stupelio 90-ies metų jubiliejų. Atidavęs visą savo darbingą gyvenimą Nemenčinės urėdijos miškams, jis ir dabar dar ganėtinai žvalus, nuosekliai prisimena visus gyvenimo įvykius...

Vaclovas Stupelis gimė Telšių apskrities, Rietavo valsčiaus, Girėnų kaime. Baigęs Plungės gimnaziją, pradžioje dirbo vietos girininkijoje, kur jam tuo metu pakako iš eiguliu dirbusio tėvo įgytų praktinių žinių. Tačiau pokario Lietuvoje tvyravusi politinė įtampa privertė jį palikti gimtąją Žemaitiją. Likimas jauną Vaclovą atnešė į patį Rytų Aukštaitijos pakraštį – Pabradę. Ten jis 1948 m. pradėjo dirbti tuometinio Švenčionių miškų ūkio Varnėnų girininkijos, kurios raštinė buvo Kregždės kaime, girininku ir jau po metų buvo apdovanotas TSRS Miškų ūkio ministerijos Garbės raštu.

...Kuomet V. Stupelis pradėjo girininkauti, girininkijos buvo didelės – Varnėnų girininkijos valdos siekė apie 10 tūkst. ha, o miškus turėjo prižiūrėti net 16 eigulių. Norėdamas aplankyti atokesnius miško masyvus, girininkas turėjo galvoti, kur čia arklį gavus – tik gerokai vėliau jam buvo paskirtas motociklas su priekaba, taip vadinama „Emka“. Trūko tuomet, kaip prisimena V. Stupelis, darbo jėgos, o ką jau kalbėti apie techniką – net savo arklių girininkija neturėjo. O ir laikai buvo neramūs – ilgus metus miškininkai nesijautė saugūs nei darbe, nei namie... Tad sukosi kaip galėjo: medžius vertė kirviu ir rankiniu pjūklu, medienos išvežimui ieškodavo arklių, o jei pirkėjas sutikdavo, tuomet parduodavo ir stačią mišką, taip sakant, „išsikirtimui“.

- Po metų girininkija gavo arklį. Dar po trejeto metų gavome ir pirmąjį motorinį pjūklą „Družba“, o girininkija jau turėjo 12 arklių, - pasakoja V. Stupelis. – Tačiau vėl problema - ne visi iš karto prie technikos priprato. Kai kuriems medkirčiams dar ilgą laiką darbuotis kirviu ir rankiniu pjūklu buvo kur kas „paprasčiau“...

O kirtimai pokario metais vyko be saiko – tekdavo atsodinti net po 100-150 ha miško įmetus. Daigus miškininkai augindavo patys, bet ne visada jų užtekdavo. Tuomet miškininkai imdavosi mažos gudrybės – į šlapesnes dirvas „sodindavo“ topolių šakeles, kurios gana neblogai įsišaknydavo ir prigydavo. „O ir medienos prieaugis buvo neblogas,“- prisimena V. Stupelis...

Vykdant 1952 m. miškų sistemos reorganizaciją, girininkijos buvo smulkinamos, o jų tvarkomi plotai mažinami. Taip dalis Varnėnų girininkijos miškų buvo perduota kariniam poligonui, o pati Varnėnų girininkija perėjo į Nemenčinės miškų ūkio žinią. Gerėjo ir techninis aprūpinimas - medienai išvežti pasirodė miškuose sunkvežimiai. Tačiau rąstai į juos buvo kraunami rankiniu būdu, iš dalies panaudojant „arklinę techniką“...

- Nuleidžiam, būdavo, sunkvežimio bortą, pastatom atramas, perjuosiam virvėmis ir permetame į kitą kėbulo pusę. O ten jau laukdavo arklys, kuris tempdavo tą virvę, kol atramomis rąstą užvilkdavo ant kėbulo. Tokia tai buvo technika... – nusijuokė V. Stupelis.

Nemažai rūpesčių girininkas turėjo ir su miško priešgaisrine apsauga, o miško stebėjimo bokštus miškininkai statydavosi savo jėgomis. Neatsitiktinai visi stebėjosi, kuomet jie, neturėdami nei specialios technikos, nei inžinerinio potencialo, pastatė pirmąjį 14 metrų aukščio bokštą, tačiau netrukus jie pastatė ir antrąjį – 22 metrų aukščio!

Dabar jau tie vargai ir rūpesčiai toli praeityje – daugiau V. Stupelis prisimena įdomesnius dalykus. Juo labiau, kad tarp jo kolegų buvo ir nemažai iškilių žmonių. Kaimyninės Žaliašilio girininkijos girininkų kelis metus buvo dabar žinomas mokslininkas Julius Adomas Danusevičius, Antavilių girininkijai tuo metu vadovavo žinomas miškininkas - Vincas Červokas, jo kolega dirbęs miškų urėdijoje, buvo garsus miškininkų pasaulyje rašytojas Gediminas Isokas.

Varnėnuose V. Stupelis išdirbo 16 metų, dirbdamas 1962 m. baigė Vilniaus miškų technikumą, o 1964 m. pareigingas girininkas buvo paaukštintas pareigose - paskirtas Nemenčinės miškų ūkio technikiniu vedėju, nuo 1969 m.- Nemenčinės miško pramonės ūkio Miško ruošos punkto viršininku. V. Stapelis buvo aktyvus ir visuomeniniame gyvenime, buvo išrinktas į Pabradės miesto darbo žmonių deputatų tarybą, o jo sąžiningas darbas 1968 m. įvertintas Darbo Raudonosios Vėliavos ordinu. Mat buvo nepartinis, todėl Lenino ordino pagal tuometinę tvarką jam negalima buvo skirti...

- Kaip Tamstai pavyko to išvengti? Juk buvote vadovaujantis darbuotojas? – stebisi draugai, pažistami.

- Ogi visai paprastai, - šypteli jis. - Pradžioje daug metų kuklinausi, kad esu dar per jaunas, dar nesubrendęs tokiam „garbingam“ žingsniui, o vėliau teisinausi, kad jau per senas...

Jei V. Stupelis būtų sutikęs papildyti „šlovingosios“ partijos gretas, reikia manyti, būtų dar pasilypėjęs karjeros laipteliais, bet toks žingsnis būtų prieštaravęs jo gyvenimo nuostatoms.

Išėjęs 1986 m. į pensiją, V. Stupelis sakėsi jėgų dar turis, dar galėtų padirbėti, bet nusprendė atsiduoti šeimai, o darbo ir savame 16 arų sklype palei namus buvo pakankmai.

...Daug ką turėjo prisiminti jo draugai ir bendradarbiai, susirinkę jį pasveikinti su garbingu 90-ies metų jubiliejumi. Sveikatos ir dar ilgų gyvenimo metų linkėjo buvusios bendradarbės Janina Drakšienė ir Onutė Mankevičienė, kartu su juo daug metų kartu girininkavę Edvardas Čepulis, Leonas Mankevičius ir Henrikas Brasiūnas, ilgus metus vairavęs miškovežį Vladislav Januškevič, dabartinis Magūnų girininkas Stefan Semaško ir Nemenčinės miškų urėdas Eligijus Ryškus. Palinkėkime kuo geriausios sveikatos gerbiamam jubiliatui ir mes.

 

 

Nuotraukoje (iš kairės) stovi:

S. Semaško, E. Čepulis, H. Brasiūnas, V. Stupelis, E. Ryškus, V. Januškevič, L. Mankevičius, priekyje: J. Drakšienė, O. Mankevičienė. 

Komentarai:
Vardas
El. paštas
Saugos kodas

Birželis 2018

 • P
 • A
 • T
 • K
 • P
 • S
 • S
 • 28
 • 29
 • 30
 • 31
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • VĮ Valstybinių miškų urėdijos balandžio 25 d. naujienlaiškis

  Pirmąjį 2018 m. ketvirtį – stabilūs Valstybinių miškų urėdijos veiklos rezultatai

  Valstybės įmonės Valstybinių miškų urėdijos 2018 m. pirmojo ketvirčio finansiniai rezultatai demonstruoja stabilų pagrindinės veiklos – medienos ruošos ir pardavimo – lygį. Valstybinių miškų urėdijos pajamos per pirmuosius tris 2018 m. mėnesius buvo 43 195 tūkst. eurų, arba 3,7 proc. didesnės nei per tą patį 2017 m. laikotarpį.

  2018-ųjų miškasodžio dieną pasodinta 300 tūkstančių medelių

  Paskutinį balandžio savaitgalį nacionaliniame miškasodyje, skirtame Lietuvos valstybingumo atkūrimo 100-ečiui, daugiau nei 3 tūkstančiai talkininkų 80 ha plote visoje Lietuvoje pasodino beveik 300 tūkstančių medelių. Praėjusiais metais du tūkstančiai talkininkų pasodino 200 tūkstančių medelių.

 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
 • VĮ Valstybinių miškų urėdijos gegužės 3 d. naujienlaiškis

  Dovana Ukrainai – lietuviškų ąžuolų giraitė

  2018 m. balandžio 21 d. Ukrainoje, Chortycios nacionaliniame parke, Dniepro upės saloje, prie Zaporožės miesto, buvo pasodinta 2 100 lietuviškų ąžuolų. Tai akcijos organizatorių: VšĮ „LDK palikuonys“ įkūrėjo Gedimino Armonavičiaus, girininko Kęstučio Markevičiaus, Ukrainos bataliono „Azov“ savanorių Dmitriy Kostenkov, Oleksandr Alfyorov, Katia Prokhorenko ir Valstybinių miškų urėdijos miškininkų Mindaugo Petkevičiaus ir Manto Sajono, taip pat žiniasklaidos atstovų ir verslininkų simbolinė dovana Ukrainai, minint dviejų šalių valstybingumo atkūrimo šimtmetį ir pagerbiant laisvės kovotojų, žuvusių kovoje už savo šalies laisvę ir nepriklausomybę.

  Naujam Valstybinių miškų urėdijos skyriui vadovaus D. Augutis

  Valstybinių miškų urėdija (VMU) steigia naują skyrių, kurio iki šiol urėdijų struktūroje nebuvo. Tai – Gamtos apsaugos, gamtotvarkos, rekreacijos ir medžioklės skyrius, kuriam vadovaus Danas Augutis, iki šiol buvęs Lietuvos gamtos fondo gamtotvarkos ekspertas ir Gamtos tyrimų centro Botanikos instituto vyriausiasis specialistas.

 • 11
 • 12
 • 13
 • 14
 • 15
 • 16
 • 17
 • 18
 • 19
 • 20
 • 21
 • Būkime atsargūs ir atidūs miškuose!

  Lietuvoje nusistovėjus vasariškiems orams, labai sunerimo miškininkai – beveik pusėje šalies miškų pasiekta ketvirta gaisringumo klasė (didelis miškų gaisrų pavojus), nors jų ir taip nepavyksta išvengti. Sinoptikų prognozės rodo, kad situaciją gali dar labiau apsunkinti numatomas gerokai mažesnis nei įprastai kritulių kiekis. Miškų lankytojų prašoma elgtis itin atsakingai, nes, pasak sinoptikų, Lietuvoje toliau laikysis šilti ir sausi orai, o tai reiškia, kad gaisrų kilimo tikimybė tik didės. Apie tai, kodėl miškininkai skambina pavojaus varpais rašo Kazys Kazakevičius interneto puslapyje www.lzinios.lt

  Valstybinių miškų urėdija kviečia rangovus konstruktyviam dialogui

  Išnagrinėjusi Miško darbų rangovų asociacijos (MDRA) susirinkimo, kuris įvyko balandžio 12 dieną Girionyse, rezoliuciją, VĮ Valstybinių miškų urėdija oficialiai pateikė savo atsakymus į rezoliucijoje keliamus klausimus ir pateiktus pasiūlymus.

  Patvirtinti nauji medžioklės plotų tvarkymo ir naudojimo nuostatai

  Nuo š. m. gegužės 15 d. įsigalioja nauji VĮ Valstybinių miškų urėdijos direktoriaus Mariaus Pulkauninko patvirtinti „Profesionalios medžioklės plotų tvarkymo ir naudojimo nuostatai“, reglamentuosiantys ūkinę veiklą ir medžiojamų gyvūnų išteklių naudojimą profesionalios medžioklės plotuose.

  VMU: „Neišaiškintų miško vagysčių neturi likti“

  Trakų rajone pagautam mišką vogusiam gyventojui už aplinkai padarytą žalą gresia bauda, siekianti apie 20 tūkst. eurų, kai pavogtos medienos vertė įvertinta vos apie 3 tūkst. eurų.

  Valstybinių miškų urėdijos direktoriaus pavaduotoju medienos ruošai ir prekybai dirbs V. Kaubrė

  VĮ Valstybinių miškų urėdija skelbtą konkursą direktoriaus pavaduotojo medienos ruošai ir prekybai pareigoms užimti laimėjo Valdas Kaubrė, iki šiol laikinai ėjęs šias pareigas. Daugiau kaip šešiolika metų patirties miškininkystės srityje turintis specialistas valstybinėje miškų priežiūros sistemoje dirbo pastaruosius trejus metus, buvo vienas iš valstybinių miškų sektoriaus reformos koordinavimo darbo grupės narių

  VĮ Valstybinių miškų urėdijos gegužės 21 d. naujienlaiškis

 • 22
 • 23
 • 24
 • 25
 • 26
 • 27
 • 28
 • 29
 • Kuršių Nerijoje – miško gaisrų gesinimo pratybos

  Kuršių Nerijoje Klaipėdos apskrities ugniagesiai ir Valstybinių miškų urėdijos Kretingos regioninio padalinio specialistai treniravosi gesinti miško gaisrą. Šįkart jie pasitelkė ir naują priemonę – galingą konteinerinę siurblinę stotį.

  Balandį Valstybinių miškų urėdijos išlaidas didino miškasodis

  Valstybės įmonės Valstybinių miškų urėdija 2018 m. balandį gavo 15,8 mln. eurų pajamų, beveik 10 proc. arba 1,41 mln. eurų daugiau nei pernai tuo pačiu metu..

  Dalyje Lietuvos miškų – aukščiausio laipsnio miškų gaisringumas

  VĮ Valstybinių miškų urėdija įspėja, kad Alytaus, Trakų ir dalies Prienų bei Lazdijų rajono miškuose nustatytas penktojo laipsnio miškų gaisringumas, tad prašoma gyventojų be būtinybės nesilankyti šiuose miškuose. Net 90 proc. miško gaisrų kyla būtent dėl žmogaus, nebūtinai tyčinės kaltės.

 • 30
 • Išrinkta dalis Valstybinių miškų urėdijos regioninių padalinių vadovų

  VĮ Valstybinių miškų urėdija paskelbė išrinkusi 16 regioninių padalinių vadovų. Užimti 26 padalinių vadovų pareigas išvis pretendavo daugiau kaip 100 asmenų, t.y. nuo 3 iki 10 ir daugiau kandidatų į vieną vietą.

  Valstybinių miškų urėdijos regioninių padalinių vadovai

 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8

Naujienų prenumerata

El. paštas:

Valid XHTML 1.0 Transitional

 

Kontaktai

VĮ Valstybinių miškų urėdijos Nemenčinės regioninis padalinys
Vilniaus g. 60, LT- 15173, Nemenčinė
Tel., faks. 8 5 2371 836, 8 5 2381614
El.paštas info@nmu.lt

Darbo laikas

I-IV:                   8.00 - 17.00
V:                      8.00 - 16.45
Pietus:          12.00 - 12.45

Visos teisės saugomos. © 2018 VĮ Valstybinių miškų urėdijos Nemenčinės padalinysIT Sprendimai: UAB Intermedija ®